کاهش آمار حوادث ناشی از کار در استان البرز

کاهش آمار حوادث ناشی از کار در استان البرز

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز گفت: صیانت از جان کارگر برای ما در اولویت قرار دارد و بر همین اساس با اقدامات صورت گرفته شاهد کاهش فوتی‌های ناشی از حوادث کار بودیم، به طوری که سال 96 تعداد فوتی‌های هنگام کار در استان البرز 55 نفر بود و این رقم در سال گذشته به ۳5 نفر رسید.

سیستم پرداخت: دستگاه ورودی

 برای کوتاه کردن زمان توقف خودروها در صف پرداخت، پرداخت پارکینگ را به وسط پارکینگ منتقل می کنیم تا در ورود یا خروج، خودرو ها تنها قبض/کارت را دریافت و ارائه کنند. در مقاله حاضر، به بررسی بیشتر این روش و شرح برخی تجهیزات لازم می پردازیم.

دستگاه ورودی در پارکینگ

در ورودی تنها لازم است شما قبض/کارت به مراجعین تحویل دهید. چه پرداخت پارکینگ در میانه ی پارکینگ باشد و چه در انتها، کارکرد دستگاه ورودی فقط ثبت زمان ورود و احتمالا تصویری از پلاک و خودرو است. شما می توانید در ورودی، کیوسکی قرار دهید و اپراتور به صورت دستی، قبض/کارت را تحویل مراجعین دهد، یا از دستگاه اتوماتیک برای این کار استفاده کنید. در حالت دوم، دستگاه با فشردن دکمه ای، قبض/کارت را به راننده تحویل می دهد و پس از کشیدن قبض/کارت توسط راننده، راه بند باز می شود تا خودرو داخل شود.

خیلی مهم است که سناریو دقیقا به همین شکلی باشد که گفتم. در غیر این صورت، ممکن است راننده بدون دریافت قبض/کارت وارد پارکینگ شود و برای خروج به مشکل بخورد. یا ممکن است فرد بتواند بدون حضور خودرو، مرتبا قبض/کارت از دستگاه دریافت کند که هم باعث سوء استفاده در پرداخت هزینه می شود و هم آمار ظرفیت پارکینگ را به هم می زند.

قبض یا کارت؟ مساله این است!

ما در سامان پارک، سیستم های مبتنی بر قبض را توصیه می کنیم. سوالی که بسیاری از من می پرسند آن است که چرا قبض را بر کارت ترجیح داده ایم؟ حال آنکه به نظر می رسد کارت جدید تر و پیشرفته تر از قبض باشد. در پاسخ این سوال باید به چند نقطه ضعف سیستم های مبتنی بر کارت اشاره کنم:

  • دستگاه های Card Dispenser معمولا یک خشاب دارند که تعدادی کارت پارکینگ (مثلا 500 تا) ظرفیت دارد. اتفاقی که می افتد آن است که کارت هایی که در دستگاه خروجی دریافت شده اند و داخل خشاب خروجی جمع شده اند را به صورت یکجا در خشاب ورودی جای گذاری می کنند. و در این بین، کارت کثیف، مرطوب یا چسبناک هم پیدا می شود که عملا به کارت دیگر می چسبد. دفعه ی بعد که شما دکمه ی ورود را می زنید، به جای یک کارت، دو تا کارت وارد مسیر خروج می شود و لذا دستگاه گیر می کند. به همین دلیل، نرخ خرابی دستگاه های Card Dispenser بالاست. حتما در مراجعه به چند مجتمع معروف تهران که از این سیستم ها استفاده می کنند مشاهده کرده اید که همیشه یک نفر هم کنار دستگاه اتوماتیک ایستاده تا اگر دستگاه کار نکرد، و کارت در آن گیر کرد، به صورت دستی (و با استفاده از یک ریدر دستی) به شما کارت می دهد!! پس شما هم دستگاه کارت را خریدید، هم نیروی انسانی حذف نشد! در دستگاه هایی که قبض حرارتی می دهند، این مشکل پیش نمی آید.
  • سرعت ارائه کارت در اغلب دستگاه های Card Dispenser پایین است و چیزی در حدود 3 کارت در دقیقه است؛ یعنی هر خودرو حدودا 20 ثانیه. این برای ورودی پارکینگ شما مناسب نیست؛ همانطور که قبلا گفتیم عدد مناسب چیزی در حدود پنج شش ثانیه است. پرینتر های قبض حرارتی در ثانیه تا 15 سانتی متر کاغذ چاپ می کنند و لذا چاپ و ارائه یک قبض چند سانتی متری، در حد یکی دو ثانیه زمان می برد، نه 20 ثانیه.
  • اطلاعات ورود خودرو مانند تاریخ و ساعت را به راحتی می توان روی قبض حرارتی چاپ کرد، در صورتیکه کارت ها یک بار و با طرح ثابتی چاپ می شوند و از روی خود کارت نمی توان فهمید دارنده ی کارت، چه زمانی وارد پارکینگ شده است. حالا این چقدر اهمیت دارد؟ خیلی! مراجعین زیادی هستند که در خروجی، ادعا می کنند تازه وارد پارکینگ شده اند و سیستم دارد میزان توقف شان را اشتباه نشان می دهد و زیر بار پرداخت مبلغ پارکینگ نمی روند! در سیستم های کارتی، تقریبا هیچ راهی جز دعوا با راننده ندارید! در صورتیکه قبض، حاوی زمان ورود هست و خود راننده به سادگی می تواند ببیند که چه زمانی وارد پارکینگ شده است.
  • و در آخر، خواندن اطلاعات قبض پارکینگ توسط سایر فروشگاه ها خیلی ساده تر از خواندن اطلاعات کارت است. تقریبا بدون هیچ ابزار اضافی می توان هزینه پارکینگ را محاسبه نمود و از مشتری دریافت کرد. در صورتیکه در سیست مهای کارتی، حتما باید قرائتگر مخصوص وجود داشته باشد و هر فروشگاهی که بخواهد با سیستم پارکینگ یکپارچه شود، باید مبلغ چند صد هزار تومان برای آن بپردازد.
  • البته استفاده از قبض، نیازمند کاغذ های حرارتی مخصوص است و شما می باید همیشه مقداری از آن را در پارکینگ به عنوان ذخیره داشته باشید؛ اما نگران نباشید، از نظر هزینه مصرفی هم در مجموع، قبض حرارتی به صرفه تر از کارت در می آید.

جمع بندی:

درست است که کارت از کاغذ جدیدتر و پیشرفته تر است، اما در پارکینگ، همچنان قبض های کاغذی حرف اول را می زنند. در مقاله بعدی، به سایر مشخصات دستگاه های مدیریت پرداخت در پارکینگ می پردازیم…

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمائید.